flaga Niemiec

Życie i praca w Niemczech


poradnik na temat legalnego pobytu i pracy w Republice Federalnej Niemiec

godło Niemiec
. Praca w Niemczech

NIEMCY:
. geografia
. historia
. podział kraju

ŻYCIE W NIEMCZECH:
. meldunek
. pozwolenie na pobyt
. osiedlenie na stałe
. język niemiecki
. mieszkanie
. koszty życia
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. hospitalizacja
. opieka pielęgniarska
. apteki


PRACA W NIEMCZECH:
. pozwolenie na pracę
. zawody poszukiwane
. jak szukać pracy
. dokumenty
. rozmowa o pracę
. uznanie dyplomów
. pracownicy goście
. umowa o dzieło
. prawa pracownicze
. wynagrodzenie
. podatki
. ubezp. społeczne

GDZIE DO PRACY:
. praca sezonowa
. praca dla studentów
. branża medyczna
. pomoc domowa
. au-pair

SAMOZATRUDNIENIE:
. podstawy
. gdzie rejestrować
. trudności
. kontrola
. wady i zalety
. podatki
. ubezp. społeczne
. rzemieślnicy

. książki

. źródła
. kontakt

Podatki od wynagrodzenia za pracę w Niemczech

Legalna praca w Niemczech wiąże się z posiadaniem karty podatków dochodowych (Lohnsteuerkarte), co z kolei prowadzi do konieczności odprowadzaniem wymaganych przez państwo podatków, zgodnie z ustaleniami aktualnie obowiązującej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie najniższa stopa opodatkowania wynosi 16%, a opodatkowany jest niż dochód przekraczający nieco ponad 7600 Euro rocznie na osobę (ponad 15000 Euro dla małżeństw rozliczających się wspólnie). Wszystko co zarobimy poniżej tej kwoty, jest nie opodatkowane, dlatego warto na koniec roku rozliczyć się z podatku, gdyż dostaniemy duży zwrot. Maksymalna stawka podatkowa wynosi 45% i jest liczona od dochodów przekraczających 52000 Euro w ciągu roku na osobę (104000 dla małżeństw).

Kartę podatkową (Lohnsteuerkarte) odebrać można w lokalnym biurze meldunkowym (Einwohnermeldeamt). Po podjęciu pracy należy ją niezwłocznie przekazać pracodawcy, gdyż jest ona niezbędna do obliczania podatku i składek na ubezpieczenie społeczne oraz wykonywania wpłat odpowiednich zaliczek, które są przedpłatą na poczet rozliczenia rocznego.

Dobrą wiadomością jest to, że pieniądze te nie są podwójnie opodatkowane, tak więc po powrocie do Polski mamy już spokój z fiskusem. Zawdzięczamy to polsko-niemieckiej ustawie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Warunkiem takiego rozwiązania jest posiadanie oficjalnej karty podatkowej.

Aby rozliczyć się z podatków o zarobków uzyskanych w Niemczech mamy teoretycznie dwa lata, jednak dobrą praktyką jest, aby zrobić to jak najszybciej, bezpośrednio po zakończeniu roku podatkowego. Z powodu ciągle zmieniających się przepisów prawa podatkowego (zarówno niemieckiego, jaki i polskiego, z rozliczeniem podatkowym najlepiej udać się do wyspecjalizowanych biur rachunkowych zajmujących się tego typu sprawami. W związku z tym, że w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z nadpłatą, zwrot jaki otrzymamy w zupełności wystarczy na pokrycie usług biura rachunkowego, a i nam zostanie w kieszeni pokaźna sumka. Mieszkając w Niemczech warto skorzystać z oferty specjalnych stowarzyszeń i związków księgowych, które za stosunkowo niską opłatą rozliczą nam niemieckiego pita.


Darowizna dla autora: