flaga Niemiec

Życie i praca w Niemczech


poradnik na temat legalnego pobytu i pracy w Republice Federalnej Niemiec

godło Niemiec
. Praca w Niemczech

NIEMCY:
. geografia
. historia
. podział kraju

ŻYCIE W NIEMCZECH:
. meldunek
. pozwolenie na pobyt
. osiedlenie na stałe
. język niemiecki
. mieszkanie
. koszty życia
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. hospitalizacja
. opieka pielęgniarska
. apteki


PRACA W NIEMCZECH:
. pozwolenie na pracę
. zawody poszukiwane
. jak szukać pracy
. dokumenty
. rozmowa o pracę
. uznanie dyplomów
. pracownicy goście
. umowa o dzieło
. prawa pracownicze
. wynagrodzenie
. podatki
. ubezp. społeczne

GDZIE DO PRACY:
. praca sezonowa
. praca dla studentów
. branża medyczna
. pomoc domowa
. au-pair

SAMOZATRUDNIENIE:
. podstawy
. gdzie rejestrować
. trudności
. kontrola
. wady i zalety
. podatki
. ubezp. społeczne
. rzemieślnicy

. książki

. źródła
. kontakt

Mieszkanie w Niemczech - rynek nieruchomości w Niemczech

Decydując się na wyjazd do pracy do Niemiec warto zdać sobie sprawę, że będzie się to ściśle wiązało z mieszkaniem na terytorium RFN w wynajętym mieszkaniu. Pół biedy jeśli takie mieszkanie zapewnia nam nasz pracodawca. Gorzej jeśli sami musimy go sobie poszukać. Wtedy zaczynają się schody, szczególnie jeśli nasz niemiecki pozostawia wiele do życzenia.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania, za rozsądną cenę, jest dość trudne, szczególnie dla osoby takiej jak my, czyli obcokrajowca słabo znającego niemiecki, choć uczciwie przyznać trzeba, że mimo wysiłków rządu, zmierzających do zwiększenia liczby mieszkań własnościowych, wynajem nadal pozostaje najpopularniejszą metodą posiadania mieszkania. Dużo zależy od obszaru i miasta, w którym się tego mieszkania szuka. W większych metropoliach ceny są wyższe. Ogólnie mówiąc, na zachodzie jest drożej niż na wschodzie. Ceny zależą przede wszystkim od metrażu (na poddaszach metraż liczony jest inaczej), liczby pokoi (podawane pół pokoju oznacza pomieszczenie zbyt małe na samodzielny pokój), stan umeblowania itp. Jeśli mieszkanie jest nie umeblowane, to znaczy, że nie ma w nim nic, wliczając w to zlew, lampy, wannę, pralkę czy maszynkę kuchenną, o meblach i dywanach nie wspominając. Warto tez pamietać, że w ośrodkach uniwersyteckich ceny mieszkań idą w górę wraz z początkiem roku akademickiego.

Sprawdzając ceny wynajmu warto posłużyć się pewną tabelą. Nazywa się ona Mietspiegel i zawiera standardowe czynsze na danym terenie. Dzięki niej zorientujemy się czy właściciel nie chce nas naciągnąć. Tabelę taką można dostać w urzędzie miasta i w stowarzyszeniach Mieterverein, które są często nawet w małych miasteczkach.

Rynak w Niemczech jest dość mocno regulowany przez prawo mieszkaniowe, które najczęściej staje po stronie lokatora. Dlatego właściciele mieszkań dokładnie sprawdzają swoich lokatorów zanim zdecydują się podpisać z nimi umowę najmu. Zwłaszcza nas, obcokrajowców sprawdzać będą z podwójną starannością, bowiem wynajmujemy na krótki okres czasu, umeblowane mieszkanie, a nie bardzo kto ma za nas zaręczyć własnym słowem. Najbezpieczniej będzie poprosić naszego pracodawcę o pomoc w znalezieniu mieszkania.


Darowizna dla autora: