Życie w Niemczech – meldunek

oferty-pracy-zagranica (2)

W myśl obowiązujących przepisów, jeśli przyjeżdżamy do Niemiec i znajdujemy stałe miejsce zamieszkania, mamy tydzień na dokonanie meldunku w przynależnym adresowi biurze meldunkowym (Einwohnermeldeamt), usytuowanym zazwyczaj w Urzędzie Miasta.

Obowiązek ten jest konieczny do otrzymania pozwolenia na pobyt. Jest też niezwykle przydatne w momencie załatwiania codziennych spraw, takich jak założenie konta bankowego itp. Również każda zmiana miejsca zamieszkania wymaga dokonania podobnej procedury i dotyczy to w równym stopniu przyjezdnych co rodowitych mieszkańców Niemiec.

Celem otrzymania meldunku będziesz potrzebował:

  • paszportu lub dowodu osobistego
  • kopii umowy o wynajem mieszkania
  • wypełnionego formularza dostępnego w urzędzie

Warto też sprawdzić godziny otwarcia biura, gdyż nie są one normowane żadnymi przepisami i w różnych miejscowościach mogą się od siebie, nawet znacznie różnić (szczególnie popołudniu).

Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego zameldowanie warto zrobić kilka kopii, gdyż będą one potrzebne niemal w każdym urzędzie i instytucji do której się udamy. W tym samym urzędzie, jeśli ci takowa przysługuje, otrzymasz kartę podatkową, którą należy przekazać pracodawcy, który będzie jej potrzebował celem obliczenia i zapłacenia za nas podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie społeczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *